داوود 46 های داوود شهیدی در راهند.

تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای دست‌مایه نمایشگاه کاریکاتور داود شهیدی

خبرگزاری آنا: داود شهیدی گفت: "انسان معاصر با هجمه‌ای از تبلیغات ناسالم از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای قرار گرفته است که دل‌سپردن به این آگهی‌ها او را از جاده انسانی و سجایای اخلاقی منحرف می‌کند."

نسخه چاپی

داود شهیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود گفت: "قرار است تا پیش از به پایان رسیدن امسال نمایشگاهی از مجموعه کاریکاتورهای تازه خود را به نمایش بگذارم. رویکرد من در ارائه این آثار به سمت وسوی مسائل اجتماعی و آنچه که انسان امروز با آن دست به گریبان است بوده است. درواقع تمام این کاریکاتورها با مضمون انتقادی تصویر شده‌اند".

او اضافه کرد: "مسئله هجوم تبلیغات به ذهن آدم‌های امروز چه در تلویزیون و چه در سطح شهر مسئله‌ای است که ذهن مرا به عنوان یک کاریکاتوریست درگیر خود کرده است، درواقع این نکته برای من همواره دردناک بوده که چرا ذهن آدم که باید مکانی برای پروراندن رویا و عشق باشد سرشار از تبلیغات تجاری شده است. انسان معاصر در تیررس تبلیغات ناسالمی که از کانال‌های ماهواره پخش می‌شود قرار گرفته است، تبلیغاتی که به ظاهر یک آگهی بازرگانی است ولی در باطن باعث می‌شود تا انسان‌ها به مرور زمان از خلق و خوی انسانی خود فاصله بگیرند".

این هنرمند در ادامه خاطرنشان کرد: "در شرایط کنونی آگهی‌هایی که از شبکه‌های آن سوی آب پخش می‌شوند من را به این فکر می‌اندازند که آیا رسالت انسان امروز تنها در دایره این مسائل خلاصه شده است، مسائلی که او را به سمت کشتزارهای جهنمی می‌کشاند که تبلیغاتی مانند فست فود، ترغیب به زندگی لوکس، رانندگی با اتومبیل‌هایی با سرعت سرسام آور، تقویت‌های بیمارگونه جسمی و... برخی از این مسائل به شمارمی‌روند و به نظرم امروز تمام این‌ها به آسیب‌های جدی بر سر راه انسان معاصر مبدل شده‌اند و کیان خانواده‌ها را نشانه رفته‌اند".

شهیدی تصریح کرد: "من فعالیت خود را به شکل جدی از دهه چهل شروع کردم و در آن زمان به دلیل این که جریان‌های روشنفکری بر جامعه غالب بود توانستم متاثر از این جریان‌ها به ارائه اثر بپردازم، ضمن این‌که افکار روشنفکرانی در آن زمان نیز همچون جلال‌آل احمد، ابراهیم گلستان، اسلام کاظمیه و... نیز برروی من تاثیر زیادی داشت و باعث شد در کارهایم معضلات اجتماعی را در راس قرار دهم".

شهیدی درباره واقعه‌ای که درخصوص نشریه "شارلی ابدو" طی روزهای اخیر به وجود آمد نیز گفت: "کاریکاتور از گذشته تا امروز در ردیف هنرهای حساس‌برانگیز بوده است، با این حال تصورمی‌کنم پیام این مسئله روشن است و هر عقل سلیمی می‌داند که باید به مقدسات ملل دیگر احترام گذاشته شود. ضمن این‌که خود من براین باورم پیامبر اکرم (ص) شخصیتی محترم و الگو و مقتدایی برای جوامع اسلامی به شمار می‌رود که به دلیل مولفه‌های شخصیتی‌اش همواره در برهه های مختلف تاریخی مورد تهاجم استعمار قرار می‌گیرد، با این حال تصورمی‌کنم واکنش نشان دادن به چنین آثاری به این شکلی که رخ داده صحیح نیست و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا این گونه برخوردهای جاهلانه و متعصبانه برداشته شود".

او اضافه کرد: "درواقع نظرم این است که سطح مقدسات هر کشوری در درجات عالی قرار دارد و نباید نسبت به این مقوله برخورد احساسی و سطحی و تندرو گونه انجام داد. به بیان ساده‌تر، اعتقادم براین است که همواره باید طوری رفتار کنیم که در یک دستمان شاخه زیتون و در دست دیگرمان شمشیر باشد تا به موقع کاربرد این دو را به جای بیاوریم، یعنی هم ارزش‌های انسانی را حفظ کنیم و هم پاسخ بی‌احترامی‌ها و اهانت‌هایی که به ساحت مقدسات ما می‌شود را ابراز کنیم".

شهیدی ادامه داد: "با این تفاسیر انجام حرکت‌های خشونت‌آمیز نسبت به این نشریه را محکوم می‌کنم و براین باورم که کسانی که این کاریکاتورها باعث خشمشان شده می‌توانستند با یک جور بی‌اعتنایی توام با بزرگواری از این حرکت عبور کنند و به شکل منطقی‌تری نسبت به بروز این آثار مبتذل (چون معتقدم هر کاریکاتوری نمی‌تواند ابعاد هنری در برداشته باشد) واکنش نشان دهند".

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات