پاسخ های استاد داوود شهیدی به پرسش ها و تردید های یک رهرو جوان - بخش سوم

لازم است که اعلام کنم که کاریکاتور, یک هنر است که بر مبنی علم نشانه شناسی تعریف می شود و مثل یک زبان شکل می گیرد و به همانسان دارای لغتنامه و گرامر و جمله سازی و عبارت نگاری و غیره الذالک است. برای مثال شما حرف ” آ " را در نظر بگیرید که تنها مثل یک علامت بصری است و در تکرار خود یک " صدا " و یک " آوا " را می سازد و شاید که بتواند بیان مبهم یک مود و حالت حسی انسانی است و در ادامه بحث ما به حرف " ب " می رسیم که آن هم یک علامت بصری است که با دیدن آن تنها یک صدا در ذهن انعکاس می یابد و حتی بیان حالت رو حی و در ردیف یک " آوا " هم نیست.

ولی هنگامی که این دو حرف و یا علامت در کنار هم قرار می گیرند به ناگهان دارای یک تغییر در کیفیت می شوند و می شوند یک مفهوم و در ذهن ما " آب " جریان می یابد و از نظر ذهنی گسترش می یابد. در حالیکه اگر همین در حرف را برعکس کنار هم گذاری کنیم که می شود " با ", دیگر حتی یک مفهوم احساسی هم نیست و می شود بطور با هویت و تعریف محدود تر یک شکل تازه از علامت. ولی اگر باز همی کنارهم گذاری شود و بشود " با + با" یا " بابا " که دارای مفهوم عاطفی بسیار عمیق تر و گسترده تری است و می تواند مثل کلمه " آب " با مجموعه ایماژ ها و تصورات ذهنی و عاطفی ما, ارتباط حاصل کند.

حالا یک مثال متفاوت می زنم از تئوری و نظریه انعکاس و در مورد مشهور سگ پاولف, که با دیدن و شنیدن یک علامت صوتی مثل صدای زنگ, به عنوان یک علامت به یاد آورنده و تداعی کننده " غذا ", در معده او ترشح اسیدی انجام می شد و در ذهن سگ, متبادر می شد به احساس گرسنگی. و دیدن و یا شنیدن علامت صوتی, از نظر ذهنی مساوی بود با حضور خود غذا.

و من باید اضافه کنم که در مورد مثال مفهوم های احساسی هنری هم باید دانست که مثل سگ پاولف, تنها انعکاس ذهنی انفعالات شیمیائی و بیو شیمیائی مغر و اعصاب انسانند و هر تغییر و تبدیل احساسی را در انسان, می شود با کاستن و یا افزودن نمک بر ترکیبات شیمی مغز, ایجاد و یا کنترل کرد. و روح و روان انسان, تنها تعبیر ذهنی از بیوشیمی مغز و اعصاب انسان است و بس.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic