پاسخ به پرسش های یک رهرو جوان - معماری شهری و طراحی شهری, تفاوت ها و تردید ها.

با سلام به شما خانم جوان.

اجازه می خواهم که بحث را با یک مقایسه بین دو کلمه "معماری" و "دیزاین" آغاز کنم و بگویم که معماری در سرشت خود یک دیزاین است و یک معمار خود نوعی طراح و دیزاینر است،  ولی در نهایت با طرح مواردی چون "ساخت و ساز" و یا "عمارت" و طرح موضوع "مقیاس"، به یک تعبیر "عینی و مشخص و کنکرت" نزدیک می شود و به عبارت روشن ترمی شود تحقق یک "طرح و ایدهء مهندسی و دیزاین" و در فرم یک "نقشه مقیاس دار" و در عالم واقعیت !

و طرح و دیزاین از جنس کاغذ است و امری ذهنی است ولی معماری از ذهن آغاز می شود ولی مقیاس می پذیرد و تبدیل می شود به امری واقعی و می شود بخشی از واقعیت خارجی!

در معماری که یک وجود واقعی است و دارای ساخت و ساز حقیقی است، مردم زندگی و حرکت می کنند و وجود دارند و به حساب می آیند و اگر نقشه را با یک ذره بین فرضی، به جلو زوم کنیم، در نهایت می بینیم و احساس می کنیم و حضور ایشان، آماری و برنامه ریزی وار، و یا نمادین صرف نیست و بلکه واقعی است.

 و معماری شهری برخلاف طراحی شهری که هایپوتتیک و مفروض و کاغذی و ذهنی است، در روند طراحی و با طرح مقیاس، تبدیل می شود به ساخت و ساز و ساختمان و شهر که به صورت میدان و یا بلوار و ساختمان با مقیاس وسیع، خود را تحقق می بخشد و واقعیت می پذیرد.

طراح شهری یک معمار نیست و معمار شهری یک معماری با مقیاس وسیع است که طبیعت ساختمانی خود را حفظ می کند.

من برای روشن شدن موضوع معماری شهری چند مثال می زنم:

1-      Air right over Turn Pike, in Boston City!

در این پروژه می خواهیم بالای یک بزرگراه وسیع را که در یک کانال و یا چالهء بسیار بزرگ که از میان شهر بوستون می گذرد که در آن راه آهن و یک بزرگراه با پنج باند تندرو و در دو سمت مقابل هم، قرار دارد و می خواهند که شهر را از روی آن به هم متصل کنند و با تکنولوژی بسیار پیشرفتهء تآسیساتی و سازه ای به اتوموبیل های در حال حرکت، هوارسانی کنند و در واقع، یک چالهء بزرگ و پرسروصدا را بپوشانند و یک محیط سامان یافتهء شهری جدیدی را خلق کنند.

2-      می خواهیم شرایط بسیار بد و سرشار از جنایت یک فضای مطرود را تبدیل کنیم به میدان ها و یا بلوار ها و یا همسایگی های امن و قابل زندگی و ...

3-      می خواهیم در یک اردوگاه و یا کمپس بزرگ دانشگاهی فضا سازی کنیم و یا برنامه ریزی روی امکان استفاده های جدید کنیم و یا بدنهء یک خیابان و فاساد شهری را تغییر دهیم و ازین قبیل موارد که در آنها معماری دارای ابعاد وسیع شهری است و به عبارت دیگر معماری با موضوعات شهر و شهرسازی در می آمیزد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات