نگاه زبدۀ یک عکاس به زمان و مکان - مقالۀ استاد داوود شهیدی در روزنامۀ فرهیختگان

نگاه زبدۀ یک عکاس

از: داوود شهیدی

 

نصرالله کسرائیان بی تردید از چهره های بنام و شاخص عکاسی ایران است. او که رشتۀ علوم سیاسی را در دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران را به پایان برده است. از سال چهل و پنج تنها به حرفۀ عکاسی پرداخته است.

او اینک گوشه و کنارهائی از کارهای عکاسی خود را در نگارخانۀ بهنام دهش پور به نمایش گذاشته است.

این نگارخانه, در طبقۀ اول ساختمان مؤسسۀ خیریه ای به همین نام قرار دارد که در فرمانیه- خیابان جباریان- کوچۀ مرمری- پلاک 13, واقع شده است .

نگاه کسرائیان, یک نگاه زبده و سرشار به زندگی است. زندگی که در آتمسفر محیط و با حضور انسان آغاز می شود, و درمکان و زمان است که گسترش و قوام می یابد.

او به بررسی معماری های بدون معمار و فراموش شده و یا لحاظ نشده در محیط زیست انسانی می پردازد و در آنها, او نه تنها در جستجوی ترکیب بندی های خاص نور و حجم, در عکاسی است, بلکه جنبه های ناراتیو و سمبلیک و یا بافت گرا را در معماری ساختمان می جوید و می یابد.

 او نه تنها کالبد ساختمانی را در هیآت فرم, می نمایاند و بلکه, حضور زندگی و محتوای مفاهیم نهفته در آنها را, نه به شکل مستقیم و عریان و بلکه با نمایش فرسودگی گذر زمان بر سیمایشان و غبار و بخار نشسته بر گوشه و کنار دیوار و روزن و پنجره های آنها را به نمایش می گذارد.

اینست که او کوچه های دنیا را در میان کارهای خود دارد و همراه آن تشخص فرهنگ و زندگی ایشان را در عکسهایش در یافته است.

آیا در واقعیت خارجی, بذر ناشکفته ای است که در نگاه عکاس این فرصت را می یابد, تا که در حقیقت عکس شکفته شود و ببالد.

نگاه یک عکاس زبده نگاه عا شقانۀ به زندگی است که با آموختن دانش زندگی و انجام فریضه هایش, کامل می شود.

نگاه عکاس همراه با دانش فنی و جرآت تجربه گرائی, با بدنۀ دوربین یکی می شود. او زندگی را درمی نوردد و سوژه ها را شکار نمی کند که دریافت می کند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic