پاسخ به پرسش های یک رهرو جوان در بارۀ وحدت معماری در ساختمانهای مذهبی

با سلام و چند نکته را تحویل بگیر فعلن:

1- مذهب شامل اعتقاد به خدا یا واجب الوجود نیست بلکه باید به نبوت به عنوان عنصر مکمل هم اعتقاد داشت و برای مثال یک مسلمان به الله اعتقاد دارد که محمد رسول اوست و محمد یک واسطه بسیار جدی در توصیف الله است که نه مجرد بود وفعل نه معنی نه محل بی شریک است و معانی تو غنی دان خالق که شعری از سنائی است. و الله روایتی از واجب الوجود و خالق است که محمد توضیح می دهد. و این با یهوه خدای یهود عهد عتیق و همینطور خدای مسیحی مبتنی بر تثلیث پسر پدر و روح القدس , حتی در ادیان ابراهیمی و یا خاور میانه ای بسیار متفاوت اند. پس خدای تورات و خدای مسیحیت و خدای محمد متفاوت اند.

2- در سوره حمد می گوئیم که ما را به راه راست هدایت کن که راه آن هاست که تو به ایشان نعمت دادی که منظور مسلمانان است و نه راه آن ها که به ایشان غضب کردی که منظور یهود است و نه گمراهان که منظور مسیحیان است. این ها همدیگر را کافر و نجس می دانند.
3- خود معماری موسوم به معماری اسلامی همان معماری آتشکده های ساسانی است که به مسجد تبدیل شدند و رشد کردند بر اساس منطق بنا و معماری که از اصول مهندسی و مقاومت مصالح و هندسه فضائی و تناسبات و ریاضیات و مسائل مربوط به عملکرد و توزیعی و غیره که مربوط به طرح بنا و ساختمان و معماری است. و ربط مستقیم به مذاهب ندارد و فقط از ان ها در ان راه استفاده می شود و مثل مسجد ایاصوفیه که کلیسا بوده و با آویزان کردن شعائر اسلامی شده است مسجد.

ادامه دارد.
ارادتمند داوود شهیدینظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic