ایسکا نیوز از استاد داوود شهیدی می گوید.

 

اختصاصی ایسکانیوز

بناهای تاریخی و مذهبی از نظر اصول مهندسی ومقاومت مصالح و هندسه فضائی ارتباط مستقیمی با معماری دارد

شنبه 16 بهمن 1395 - 08:20

 

یکی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است در ساختمان های مذهبی یک نوع وحدت معماری دیده می شود که با نگاه کارشناسانه ریشه آن را می توان در اعتقاد به خداوند دانست.

 

دکتر داوود شهیدی در گفت و گو با خبرنگار ایسکانیوز با اشاره به وحدت معماری در ساختمانهای مذهبی گفت: مذهب تنها در اعتقاد به خداوند خلاصه نمی شود بلکه نبوت و امامت به عنوان عناصر اصلی مسائل اعتقاداتی و مذهبی به شمار می روند.

وی ادامه داد: حتما بارها دقت کرده اید که در سوره حمد از خدا می خواهیم که ما را به راه راست هدایت کند که راه ادیان و پیغمبران ماست هدف از بیان این سوره این است که بهترین راه که انسان را به سعادت و خوشبختی می رساند اسلام و راه پیغمبران ماست که انسان را از جهل گمراهی نجات می دهد و هنرمندان ما در آثار خود به ویژه در معماری به آن پرئاخته اند.

دکترشهیدی افزود:یکی از تاثیرات مهم فنون معماری اسلامی که نشانگر تمدن اسلامی است وجود آتشکده ها در دوره ساسانی است که امروزه برخی از آنها به مسجد تبدیل شده اند و می توان در بررسی های معماری اذعان کرد که این بناهای تاریخی از نظر اصول مهندسی ومقاومت مصالح و هندسه فضائی ارتباط مستقیمی با معماری دارد .

وی تاکید کرد :البته در بسیاری از موارد از این ساختمان ها و بناها به عنوان یک مکان تاریخی استفاده می شود به عنوان مثال بنای ایا صوفیه که کاربری خود را تغیر داده و امروزه به عنوان مسجد از آن استفاده می شود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات